Bursa / Uludağ Tarihçesi

    Bursa kentimizin Güneybatısında yer alan, Fatintepe ve Kuşaklıkaya adlarındaki 2 tepe üzerinde kurulmuş olan Uludağ Kayak Merkezi, 11 bin 338 hektarlık alanı içeren Milli parkda dahil olmak üzere, Bursa şehir merkezine yakın sayılabilecek bir konumda yer almaktadır.1961 yılında Milli park olarak ilan edilen ve Bursa şehir merkezine 36 Km mesafede yer alan Uludağ Kayak Merkezi, modernliği ve kalitesi ülke kış turizminin merkezi konumdadır. Yaz sezonunda merkez Antalya ve Bodrum olduğu gibi, kış sezonunda önemli kayak merkezleri arasındadır, Uludağ Kayak Merkezidir.Modern otel ve tatil köyleri, günübirlik kayak turları ve gezileri için özel tesisler, alışveriş merkezleri, dans ve eğlence merkezleri, işletmeler tarafından sunulan kayak malzemeleri kiralama hizmetleri, kayak uzmanları tarafından verilen özel dersler ve daha birçok ayrıcalık Uludağ Kayak Merkezinde ziyaretçilere, diğer bir değişlede müşterilere sunuyor.Uludağ Kayak Merkezi, Alp ve Kuzey Disiplininin sonucu olarak Tur Kayağı ve Helikopterli Kayak aktivitelerine elverişli bir Kayak Merkezidir. Birden çok iklimin hakim olduğu Uludağda birçok türde çiçek ve ağaç yetişiyor. Ormanlarla kaplı olan muhteşem bir ortamda kurulmuş adeta bir cennettir Uludağ Kayak Merkezi.Mitolojideki ismi Keşiş Dağı Olan Uludağ’ın çeşitliliği ile dünyadaki hiçbir dağ’ın bu kadar özelliği bir arada bulundurmadığı birçok yetkili tarafından da doğrulanıyor, Anadoluda yer alan Olympus dağlarının en gösterişlisi olduğu kabul edilen Uludağ, hem yaz mevsiminde, hemde kış mevsiminde ziyaretçilerini bağrına basıyor. Mart ayında yeşilin her tonunun görülmeye başladığı Uludağ, Yaz mevsiminin girmesiylede doruk noktasına ulaşıyor ve adeta bir çiçek bahçesi görünümüne bürünüyor.

    Troya surlarının önünde Akhilleus’un öldürdüğü Habeş kralı Memnon’un anısına Mısır Luksor’da dikilen anıt kulenin yazıtında bu dağın görkemini anlatan dizeler bulunuyordu. Bizim Olymposumuzdan Mysmos olarak bahsediliyor bu yazıtta. Bu arada Memnon yazılı edebiyata konu olmuş ve kral Priamos’un yanında savaşan ilk zenci.    Söylencelerde Truva savaşından sonra yenilmeyi hazmedemeyip, utancından bu dağa kaçan Ajax var, Altın postu aramak için Karadenize açılan Argonotların gemisinde aşık olduğu savaşçı için dağlarda kaybolan Heilas var…    Anadolu’ da bilinen ve Olympos olarak adlandırılan 20’dan fazla dağ vardır. Çıralıdan Nemrut’a, Kaz dağlarından Spil’e ve Uludağ’a isimler hep Olympos. Ancak bunlar eteklerinde hüküm süren uygarlıkların adını Olympos'a ek olarak alıyorlardı. Ve bu uygarlıklar tanrılarının tahtlarını buralara yerleştiriyorlardı..    Halikarnas balıkçısına göre Uludağ, Anadolu’daki Olympos’lar arasında en görkemlisi ve kimi araştırmacılara göre mitolojinin kaynakları arasında gösteriliyor. Cevat Şakir Kabaağaçlı 1954’de yazdığı “Anadolu Efsaneleri” ve 1955’de yazdığı “Anadolu Tanrıları” gibi mitoloji kitaplarında bundan bahsediyor.    Ama mitolojideki en ünlü Olympos dağı Yunanistan’da. Teselya’da ki 2911 metre yüksekliğindeki Teselya Olimposu en kutsalı ve orijinali… Adı da Tanrıların Olimpi yani “Olympes des dieux”
Bilinen tüm güçlü uygarlıklar da kendilerine yerleşmek için daima dağları seçiyorlar. Pagan inanışından sonra da dağların kutsallığı binlerce yıl sonra tek tanrılı dinlere sıçrıyor. 
 Davut peygamber, Sion Dağı'nda, Musa Peygamber Tur Dağı yani Sina dağında Tanrı ile konuşuyor. Hz. Muhammed Tanrı'dan gelen emirleri Hira Dağında alıyor... Yani kaynak hep aynı, mekân hep aynı…

    En düşük rakım 1750 Metre, en yüksek rakımsa 2435 Metre olan Uludağ Kayak Merkezinde, zirve ise 2543 Metre, Otellerin yer aldığı alanın zirve noktası ise 2000 metre dolaylarında. Toplam olarak 11 adet ana pistin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, alpin usulü, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapılan pistlerle birlikte, hayli geniş ve bir okadarda rahat olan arazinin heryerinde de kayak yapılabiliyor, 13 adet Liftin, 7 adet Telesiyejin, 6 adet Teleskinin, 7 adet T Bar’ın, 24 saat açık olan acil yardım merkezinin ve 1 adet mobil kliniğin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, en uzun pist 3.000 metre (3 Km), en uzun telesiyej ise 1700 metre (1.7 Km)’dir. Uludağ Kayak Merkezindeki toplam pistlerin uzunluğu 50 Km dolaylarındadır.Daha çok Marmara bölgesi iklim şartlarına sahip olan Uludağ, güney ve güneybatı’dan esen rüzgarların etkisi altında kalan bir yer konumuna sahip. Kar kalınlığı 3 Metreye kadar ulaştığı Uludağ Kayak Merkezinde, her kesime ve her cebe hitap eder konaklama tesislerine de rastlamak mümkün.Bursan şehir merkezine ve hava alanına yakın olmasıyla da ulaşımın kolay olduğu Uludağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde tatile çıkacakların kesinlikle gözardı etmemesi gereken bir yer. Bursa kentimizin Güneybatısında yer alan, Fatintepe ve Kuşaklıkaya adlarındaki 2 tepe üzerinde kurulmuş olan Uludağ Kayak Merkezi, 11 bin 338 hektarlık alanı içeren Milli parkda dahil olmak üzere, Bursa şehir merkezine yakın sayılabilecek bir konumda yer almaktadır.1961 yılında Milli park olarak ilan edilen ve Bursa şehir merkezine 36 Km mesafede yer alan Uludağ Kayak Merkezi, modernliği ve kalitesi ülke kış turizminin merkezi konumdadır. Yaz sezonunda merkez Antalya ve Bodrum olduğu gibi, kış sezonunda önemli kayak merkezleri arasındadır, Uludağ Kayak Merkezidir. Modern otel ve tatil köyleri, günübirlik kayak turları ve gezileri için özel tesisler, alışveriş merkezleri, dans ve eğlence merkezleri, işletmeler tarafından sunulan kayak malzemeleri kiralama hizmetleri, kayak uzmanları tarafından verilen özel dersler ve daha birçok ayrıcalık Uludağ Kayak Merkezinde ziyaretçilere, diğer bir değişlede müşterilere sunuyor.

Uludağ Kayak Merkezi, Alp ve Kuzey Disiplininin sonucu olarak Tur Kayağı ve Helikopterli Kayak aktivitelerine elverişli bir Kayak Merkezidir. Birden çok iklimin hakim olduğu Uludağda birçok türde çiçek ve ağaç yetişiyor. Ormanlarla kaplı olan muhteşem bir ortamda kurulmuş adeta bir cennettir Uludağ Kayak Merkezi. Mitolojideki ismi Keşiş Dağı Olan Uludağ’ın çeşitliliği ile dünyadaki hiçbir dağ’ın bu kadar özelliği bir arada bulundurmadığı birçok yetkili tarafından da doğrulanıyor, Anadoluda yer alan Olympus dağlarının en gösterişlisi olduğu kabul edilen Uludağ, hem yaz mevsiminde, hemde kış mevsiminde ziyaretçilerini bağrına basıyor. Mart ayında yeşilin her tonunun görülmeye başladığı Uludağ, Yaz mevsiminin girmesiylede doruk noktasına ulaşıyor ve adeta bir çiçek bahçesi görünümüne bürünüyor. En düşük rakım 1750 Metre, en yüksek rakımsa 2435 Metre olan Uludağ Kayak Merkezinde, zirve ise 2543 Metre, Otellerin yer aldığı alanın zirve noktası ise 2000 metre dolaylarında. Toplam olarak 11 adet ana pistin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, alpin usulü, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapılan pistlerle birlikte, hayli geniş ve bir okadarda rahat olan arazinin heryerinde de kayak yapılabiliyor, 13 adet Liftin, 7 adet Telesiyejin, 6 adet Teleskinin, 7 adet T Bar’ın, 24 saat açık olan acil yardım merkezinin ve 1 adet mobil kliniğin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, en uzun pist 3.000 metre (3 Km), en uzun telesiyej ise 1700 metre (1.7 Km)’dir. Uludağ Kayak Merkezindeki toplam pistlerin uzunluğu 50 Km dolaylarında olduğu söylenmektedir. Daha çok Marmara bölgesi iklim şartlarına sahip olan Uludağ, güney ve güneybatı’dan esen rüzgarların etkisi altında kalan bir yer konumuna sahip. Kar kalınlığı 3 Metreye kadar ulaştığı Uludağ Kayak Merkezinde, her kesime ve her cebe hitap eder konaklama tesislerine de rastlamak mümkün. Bursa şehir merkezine ve hava alanına yakın olmasıyla da ulaşımın kolay olduğu Uludağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde tatile çıkacakların kesinlikle gözardı etmemesi gereken bir yer.